Γιορτή 28 Οκτωβρίου

Σαν σήμερα, πριν 77 χρόνια, η Ελλάδα είπε το ιστορικό “ΟΧΙ” στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Ιωάννη Μεταξά. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940.  Έτσι, την  Παρασκευή, 27/10/2017, πραγματοποιήθηκε  στο σχολείο μας ο εορτασμός  για την επέτειο του “ΟΧΙ”. Οι μαθητές του σχολείου μας είπαν ποιήματα, τραγούδησαν και χόρεψαν. Επίσης, έγινε η παράδοση της σημαίας για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου στη μαθήτρια Τσαπαρίκου Εβελίνα, που αρίστευσε την περσινή χρονιά, από τη Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Σκλαβενίτη Δήμητρα, και απονεμήθηκαν αριστεία και βραβεία στους μαθητές που  διακρίθηκαν. Τέλος, απονεμήθηκαν έπαινοι στους μαθητές που συμμετείχαν στην 4η πανελλήνια  αθλητική  σχολική ημέρα.