Επίσκεψη στο «Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών ο Ι. Φωκιανός»

Την Τετάρτη 20/2/2019 το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο «Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών ο Ι. Φωκιανός». Οι αθλητικές δράσεις  πραγματοποιήθηκαν σε δυο φάσεις:

Α΄ Φάση: διάρκεια: 1 ώρα (πεζοπορία –ξενάγηση στο χώρο του Ζαππείου και του Εθνικού Κήπου – ελαφρύ γεύμα – πρωινό)
Β΄ Φάση: διάρκεια: 2 ώρες (επιστροφή προθέρμανση και γυμναστικές ασκήσεις/ στίβος εμποδίων, χωρισμός των μαθητών σε 5-6 ομάδες σταθμούς που περιλαμβάνουν ανάλογα με την ημέρα της επίσκεψης σας:

• Καλαθοσφαίριση
  • Πετοσφαίριση
  • Στίβο
  • Μυϊκή ενδυνάμωση μυαλού και σώματος
  • Ελεύθερο παιγνίδι

Ενημέρωση για σύνδρομο Prader Willi (PWS).

Την Πέμπτη 21/2/2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση του συλλόγου διδασκόντων  σχετικά με το σύνδρομο Prader Willi (PWS) από την κα. Βίκυ Μπίλιου  πρόεδρο του Πανελλήνιου Συλλόγου Γονέων, Κηδεμόνων, Συγγενών και Φίλων για Ειδικά Άτομα με Σύνδρομο Prader Willi.  Το Σύνδρομο Prader Willi (PWS) είναι μία πολυσυστηματική διαταραχή, η οποία οφείλεται σε υποθαλαμική δυσλειτουργία και αποτελεί τη συχνότερη γενετική αιτία παχυσαρκίας. Ειδικότερα, εμφανίζεται με συχνότητα 1:10.000-15.000 γεννήσεις και χαρακτηρίζεται από νεογνική και βρεφική υποτονία, κινητική και νοητική υστέρηση, υπογοναδισμό, υπερφαγία, παθολογική παχυσαρκία, και ιδιαίτερα μορφολογικά χαρακτηριστικά προσώπου, κυρίως στην παιδική ηλικία και στην εφηβεία.

Προπόνηση και φιλικός αγώνας μπάσκετ με τους ΚΕΕΠΕΑ Οριζοντες στο ΣΕΦ.

Την Πέμπτη 14/2/2019 στις εγκαταστάσεις των Ακαδημιών του Ολυμπιακού στο πλαίσιο του προγράμματος κοινωνικής ευθύνης «One Team», ομάδα μαθητών του σχολείου μας πραγματοποίησε κοινή προπόνηση μπάσκετ με την αντίστοιχη ομάδα ΚΕΕΠΕΑ Ορίζοντες  υπό τις προπονητών των ακαδημιών του Ολυμπιακού και στη συνεχεία διεξήχθη φιλική αναμέτρηση. Ήταν μια κουραστική, αλλά ταυτόχρονα διασκεδαστική και άκρως διδακτική προπόνηση καθώς οι ασκήσεις είχαν ως στόχο να ακονίσουν οι αθλητές μας τη μνήμη τους, να δουλέψουν τον προσανατολισμό τους στο χώρο, αλλά και την αφή τους.

Επίσκεψη στο Food Expo για την έκθεση Τροφίμων & Ποτών.

Την Δευτέρα 4/2/2019 τα τμήματα μαγειρικής ζαχαροπλαστικής του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Food Expo  εκθεσιακό κέντρο προκειμένου να  δουν από κοντά την  έκθεση Τροφίμων & Ποτών. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν σε όλους του παρακάτω τομείς της έκθεσης:

• Γαλακτοκομικά & Τυροκομικά προϊόντα
  • Παγωτά, Γλυκά
  • Ζαχαρώδη, Ξηροί καρποί, Γλυκά κουταλιού
  • Ζυμαρικά, Δημητριακά, Όσπρια

Αθλητικό Τουρνουά ΑμεΑ Boccia & Basket.

Χωρίς τίτλο    Τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου στο ΔΑΚ (Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο) Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας»  το ΙΕΚ ΑΛΦΑ, διοργάνωσε με τη συμμετοχή 7 συλλόγων και σχολείων  για άτομα με αναπηρίες και την υποστήριξη του Δήμου Γλυφάδας Αθλητικό Τουρνουά ΑμεΑ Boccia & Basket. Το σχολείο μας συμμετείχε στις αθλητικές δράσεις του εν λόγω τουρνουά.

thumbnail