Προληπτικός ιατρικός και οδοντιατρικός έλεγχος.

Την Τετάρτη 24/3/2019 πραγματοποιήθηκε προληπτικός ιατρικός έλεγχος των μαθητών.  Η διεύθυνση του σχολείου προγραμμάτισε  επίσκεψη ομάδας ιατρών στο χώρο του σχολείου μας  από  τον οδοντριατικό σύλλογο Πειραιά και το χαμόγελο του παιδιού προκειμένου να γίνει προληπτικός ιατρικός έλεγχος και επικαιροποίηση των ατομικών δελτίων υγείας των μαθητών.

Αποκριάτικες εκδηλώσεις 2019.

Την Πέμπτη 28/2/2018 καθώς και την Παρασκευή 8/3/2019 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις για την Τσικνοπέμπτη και αποκριάτικο πάρτυ αντίστοιχα   οι οποίες οργανώθηκαν με τη στήριξη του Δήμου Πειραιά  και του συλλόγου εκπαιδευτικών του σχολείου με τη συμμετοχή παιδιών, γονέων και εκπαιδευτικών. Ιδιαίτερα την Παρασκευή 8/3/2019 στο αποκριάτικο πάρτυ παρευρέθηκαν ο πρώην Δήμαρχος και Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικών Υπηρεσιών κ. Χρήστος Αγραπίδης, ο Πρόεδρος της Α΄ Δημοτικής Κοινότητας κ. Νικήτας Γκόλφης, η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής  της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κα Δέσποινα Αρβανίτου και ο Σύμβουλος του Δημάρχου σε θέματα Παιδείας κ. Μάκης Αγγελετάκης. Οι εκδηλώσεις αυτές έδωσαν την η ευκαιρία στα παιδιά, να τσικνίσουν να διασκεδάσουν, να γλεντήσουν και να χορέψουν.

Επίσκεψη στο Metropolitan Expo για έκθεση ARTOZA 2019.

Την Δευτέρα 25/2/2019 τα τμήματα μαγειρικής ζαχαροπλαστικής του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Metropolitan Expo  που αποτελεί το μεγαλύτερο και πλέον σύγχρονο εκθεσιακό κέντρο προκειμένου να  δουν από κοντά την  κορυφαία έκθεση για την Αρτοποιία & Ζαχαροπλαστική  ARTOZA 2019. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν σε όλους του παρακάτω τομείς της έκθεσης:

• Ά Ύλες Aρτοποιίας, Ζαχαροπλαστικής και Παγωτού
  • Βούτυρα – Μαργαρίνες κ.λπ.
  • Άλευρα Αρτοποιίας – Ζαχαροπλαστικής – Μείγματα αλεύρων
  • Αρτοσκευάσματα
  • Σοκολατοειδή και Ζαχαρώδη Προϊόντα
  • Παγωτό Χύμα και Προϊόντα Παγωτού
  • Γλυκά Έτοιμα και Κιλού – Σιροπιαστά
  • Κατεψυγμένα Προϊόντα Ζύμης
  • Καφέδες & Ροφήματα – Μηχανές Καφέ
  • Φούρνοι Aρτοποιίας – Ζαχαροπλαστικής
  • Μηχανήματα Παραγωγής Προϊόντων Αρτοποιίας – Ζαχαροπλαστικής
  • Μηχανήματα Συσκευασίας Προϊόντων Αρτοζαχαροπλαστικής
  • Εργαλεία και Σκεύη διάφορα
  • Μηχανήματα Παραγωγής Φύλλου Κρούστας, Κανταΐφι κ.λπ.
  • Μηχανήματα Παραγωγής Πίτσας και Ζυμαρικών
  • Επίπλωση και Διακόσμηση Αρτοποιείων και Ζαχαροπλαστείων