1ο Φεστιβάλ Φορέων Ειδικής Εκπαίδευσης Αναζητώντας την ισοτιμία, διεκδικώντας τη συμμετοχή στο Γκάζι όλοι μαζί

Το σχολείο μας συμμετείχε στις 5 και 6 Ιουνίου 2016, στο Γκάζι,  το «1ο Φεστιβάλ Φορέων Ειδικής Εκπαίδευσης» το οποίο τελεί  υπό την αιγίδα της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ) και του Δήμου Αθηναίων.  Σκοπός του Φεστιβάλ, που για πρώτη φορά διοργανώνεται στην Ελλάδα, είναι η προβολή και προώθηση των ζητημάτων που αφορούν στην Εκπαίδευση των Ατόμων με Αναπηρία στην Ελλάδα και την ενημέρωση του κοινού και της πολιτείας για θέματα αναπηρίας, όπως η προσβασιμότητα, καθώς και εργασιακά, κοινωνικά και πολιτιστικά θέματα. Το σχολείο μας συμμετίχε με Θεματικό περίπτερό και ποστερ για ενημέρωση της κοινής γνώμης και προβολή του έργου του.

festival