Επίσκεψη του Σωματείου Αδέσποτων Ζώων Νεάπολης

Την Πέμπτη 11 Απριλίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας εθελοντές του Σωματείου Αδέσποτων Ζώων Νεάπολης με σκοπό να μας ενημερώσουν και να μας ευαισθητοποιήσουν σχετικά με τη φιλοζωία και τα αδέσποτα ζώα. Μαζί τους είχαν και τη Luna, σκυλίτσα καταφυγίου, κατάλληλη για τις ανάγκες και την ασφάλεια των μαθητών.

Στην αρχή γνωρίσαμε τη σκυλίτσα και παρακολουθήσαμε μία παρουσίαση σχετικά με τις δράσεις του Σωματείου αλλά γνωρίσαμε και τα σκυλιά τα οποία φιλοξενούνται.

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα τη Luna, να τη χαϊδέψουν, να παίξουν μαζί της στο προαύλιο.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και παραδεχόμενοι την ευεργετική επίδραση των ζώων στα παιδιά, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για μια επόμενη επίσκεψη!

Τους ευχαριστούμε θερμά!