Τα Βιβλία σε Ρόδες στο σχολείο μας!

Αγαπητά Βιβλία σε Ρόδες,

τον Οκτώβριο του 2021 υποδεχτήκαμε για πρώτη φορά στο σχολείο μας την εκπαιδευτική βαλίτσα με τίτλο «Ζώα». Με μεγάλη χαρά, ενθουσιασμό αλλά και περιέργεια οι μαθητές άνοιξαν τη βαλίτσα και περιεργάστηκαν τα υπέροχα βιβλία. Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας, με αφορμή τα Βιβλία σε Ρόδες, οι μαθητές γνώρισαν την έννοια της δανειστικής βιβλιοθήκης και έκαναν μια πρώτη προσπάθεια βιβλιοκριτικής. Επίσης, τα βιβλία υπήρξαν πηγή έμπνευσης για καλλιτεχνικές δημιουργίες και ωραίες συζητήσεις στην τάξη. Βάλαμε κι εμείς ένα μικρό λιθαράκι στο μπλε τετράδιο που ταξιδεύει μαζί με τη βαλίτσα από σχολείο σε σχολείο σε ολόκληρη την Ελλάδα!

Σας ευχαριστούμε από καρδιάς και σας ευχόμαστε οι βαλίτσες να είναι πάντα καλοτάξιδες! Ανυπομονούμε για την επόμενη! Να είστε πάντα καλά!

Υ.Γ. Για τη λήψη φωτογραφιών δόθηκε η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων.