Πολιτιστικό Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας σχολ. έτος 2020-2021

Και φέτος, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα πολιτιστικό πρόγραμμα. Το πρόγραμμα είχε τον τίτλο “Παραδοσιακά επαγγέλματα στη μηχανή του χρόνου”. Συμμετείχαν 10 μαθητές και με υπεύθυνες τις κκ. Μουτάφη, Σαλογιάννη και Σβυρινάκη ήρθαν σε επαφή με αρκετά επαγγέλματα που δεν υπάρχουν πια στις μέρες μας. Στο τέλος του άρθρου έχετε την ευκαιρία να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος που έγινε στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας. Κλείνοντας, αξίζει να αναφέρουμε ότι οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα παραδοσιακά επαγγέλματα και πώς αυτά εξελίχθηκαν μέσα στο χρόνο. Η επίσκεψη στο Βιωματικό πάρκο και η επαφή τους με την τέχνη της Κεραμικής τους έδωσαν την ευκαιρία να αποκτήσουν ποικίλες εμπειρίες αλλά και σχετικές γνώσεις με βιωματικό τρόπο. Η μικρή αναπαράσταση (σκετς) από τους ίδιους τους μαθητές στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους, τους έφερε ακόμα πιο κοντά, συνεργάστηκαν με κοινό σκοπό, απέκτησαν αυτοπεποίθηση και γέμισαν με χαρά και ευχαρίστηση. Έδειξαν προθυμία για συμμετοχή σε νέο πρόγραμμα την επόμενη σχολική χρονιά.

Συγχαρητήρια παιδιά!