Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας.

Την Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2019, 23 μαθητές από τα εργαστήρια της Μαγειρικής, της Κεραμικής και των Προεπαγγελματικών Δεξιοτήτων καθώς και 8 συνοδοί-καθηγητές του 2ου Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά «Άνοιξη» είχαν τη χαρά να επισκεφτούν για πρώτη φορά το Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας. Τα εκθέματα καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γεγονότων, από την Αρχαιότητα έως και την απελευθέρωση της Ελλάδας το 1944. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο από τον κύριο Γεώργιο Ψάχο κάνοντας στάσεις στα σπουδαιότερα γεγονότα, πρόσωπα και κειμήλια της ελληνικής ιστορίας. Οι μαθητές συμμετείχαν με βιωματικό τρόπο μέσω του προγράμματος «Ένας ήρωας & εσύ!». Οι δραστηριότητες που έλαβαν μέρος κατά τη διάρκεια της περιήγησης ήταν πρωτότυπες και μετέτρεψαν τους μαθητές μας σε αληθινούς ήρωες! Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά το Γόρδιο δεσμό, να συντονίσουν τα στρατεύματα για τη μάχη, να βοηθήσουν τις γυναίκες της Πίνδου να εφοδιάσουν τους στρατιώτες στα ελληνοαλβανικά σύνορα. Η εμπειρία της ξενάγησης σε συνδυασμό με τον παιγνιώδη τρόπο που αυτή πραγματοποιήθηκε έφερε τους μαθητές σε μια ουσιαστική επαφή με την ιστορία της χώρας μας και τους ενθουσίασε.

IMG_20191108_094527 IMG_20191108_094648 IMG_20191108_103457